Catholic Scout Religious Awards Service Program

Catholic Scout Religious Awards Service Program

Photo by Alan M. Dumoff

scout-webLeft photo: Father Paul D. Harte, center, and Father Thomas J. Barcellona congratulate Eagle Scout Sean Bready on receiving the Bishop’s Award.

The Annual Scout National Religious Award Service was held at Corpus Christi Parish, Carneys Point, on June 19.

Presiding were Father Paul D. Harte, Diocesan Scout Chaplain; Father Thomas J. Barcellona, Associate Scout Chaplain; Father Albert E. Harshaw. Past Scout Chaplain Emeritus; Joseph P. Brennan, General Diocesan Chair and Joanne DiGennaro, Girl Scout Division Chair.

The Catholic Scout Music Ministry Choir was also there, under the direction of Vicki Robbins, Director and Cantor; Girl Scouts from Unit 3025, Alexis Baskerville, Sarah Robbins, Hailee Sagnis, Maddy White and Organist Barbara Lattel.

BOY SCOUT DIVISION

AD ALTARE DEI AWARD

Troop #63, Our Lady of the Angels, Cape May Court House: Christopher Bossert

Troop #94, St. Katharine Drexel, Egg Harbor Township: Theodore C. Broda

PARVULI DEI EMBLEM

Cub Scout

Pack 12, Assumption Parish, Galloway: Thomas Price

Pack 45, Incarnation Parish, Mantua: Mason Bryszewski, Justin Griffin, Brenden Hoogstra, Colin Kill

Pack 63, St Raymond Parish, Villas: Joseph M. Mathis

Pack 64, Christ the King Parish, Haddonfield: David Doyle, Liam Glennan, Richard Glennan, Seamus Glennan, Ben King, Holy Eucharist Parish, Cherry Hill, Anthony Stumpo

Pack 70, Our Lady of Peace, Williamstown: Joshua Capps, James Garofolo, Steven Patterson, Josh Pollard, Nathaniel Prichard, Mark Tell, Theodore Wann

Pack 79, St. Augustine Parish, Ocean City: Connor Crowley

Pack 94, St. Katharine Drexel Parish, Egg Harbor Township: Christian Kline

Pack 99, Our Lady of Pompeii Parish, Dorothy: Bryan Nuytens, Antonio Morales, member of Divine Mercy Parish, Vineland

Pack 116, St. Peter Parish, Merchantville: Christian Cornforth, Kevin Fagan, Nathan Hobbs, Liam Krohn, all members of St. Stephen Parish, Pennsauken

Pack 126, St. Vincent De Paul Parish, Mays Landing: Thomas Burgel, Anthony Rose, member of Sacred Heart Parish

Pack 159, St. Anthony Parish, Waterford Township: Robert Critell, Steven Goshaw, Paul E. Thomas III, all members of Assumption Parish, Atco

Pack 161, Our Lady of Peace Parish, Williamstown: Jacob Decicco, Nathaniel Diieno, William Farrell, Peter Gaidis, William Shaffer, Daniel Vecchio

Pack 252, Christ Our Light Parish, Cherry Hill: Thomas Yoder, Alex Pelcbarski

Pack 634, Assumption Parish, Galloway: Stephen Barnard, Ryan Jones, Brendan Kopervos, Matthew Lowery, Luke Ngo

LIGHT OF CHRIST MEDAL

Cub Scout Tiger/Wolf Level

Pack 45, Church of Incarnation, Mantua: James Snyder

Pack 94, St. Katharine Drexel, Clayton: Seamus McDonough

Pack 159, St. Anthony Parish, Waterford: Carmen Kennedy, Elijah Smeltzer, both members of Assumption Parish, Atco

Pack 289, St. Catherine of Siena, Clayton: Steven Villec

Pack 634, Assumption Parish, Galloway: Kevin Bell, Matthias Ngo, William Stanwood

GIRL SCOUT DIVISION

FAMILY OF GOD MEDAL

Brownie Scout

Marlena I. Panichelli, Unit #30762 Our Lady of Hope Parish, Blackwood, Ciara Mondel, Unit #61659, Infant of Jesus, Woodbury Heights

MARION MEDAL – MARY THE FIRST DISCIPLEJunior Girl Scouts

Jessica Markowitz, Unit #24335 Christ Our Light Parish, Cherry Hill Christina Vicente, Unit #24335 St. Mary Parish, Cherry Hill

ADULT LEADER MEDALS

Bronze Pelican

Claire Beatty, Janice George, Stephen Robbins

Saint George Medal

Father Paul D. Harte and Father Thomas Barcellona, Kenneth McGill, Dennis Burnett, Thomas Beatty, long standing chairs of the Catholic Scout Youth Ministry.

About Author