Annual Scouting Awards recipients

0
73

dcc_9643dcc_9649

The Our Lady of Peace, Williamstown, Cub and Boy Scouts, and Sts. Peter and Paul, Turnersville Girl Scouts, were the winners of the Bishop’s Flag this year, which is given to the parishes that have the most boys and most girls receiving awards.

Photos by Alan M. Dumoff, more photos ccdphotolibrary.smugmug.com

The 74th Annual Scouting Youth Ministry Awards Ceremony was held June 15, at Mary, Mother of Mercy Parish, Glassboro.

The presider was Father Paul D. Harte, Diocese of Camden Scouting Youth Ministry Chaplain and pastor of Our Lady of Sorrows Parish, Linwood.

In attendance were Father Jason Rocks, parochial vicar, Mary, Mother of Mercy Parish, Glassboro; Scouting Youth Ministry chairperson, Joseph P. Brennan and Diocese of Camden Director of Youth Ministry, Gregory Coogan. The National Religious Award recipients are as follows:

(Listed in numerical order according to pack or troop with predominant parish listed and other parishes noted )

Boy Scout Division

Light of Christ

(Cub Scouts, Tiger/Wolf)

Pack 4, St. Clare of Assisi Parish, Swedesboro: Miguel Santos

Pack 55, St. Simon Stock Parish, Berlin: Trey Cunanan

Pack 116, St. Peter Parish,  Merchantville: Giovanni Marinelli, Ignatius McWilliams

Pack 126, Our Lady of Hope Parish, Blackwood: Johnny Stewart

Pack 161, Our Lady of Peace Parish, Williamstown: Joseph Butkus, Elliot Diienno, Connor Hill, Seth Kirchner, Gavin Kushner, Nicholas Kushner, Jacob Theilig, Nicholas Theilig

Pack 177, Our Lady of Hope Parish, Blackwood: Ian Huffman

Pack 289, Mary, Mother of Mercy Parish, Glassboro: Vincent Bannon, Andrew Petrany

Pack 634, Our Lady of Perpetual Help, Galloway: Caleb Downey, Mason Johannessen, Zachary Johannessen

Parvuli Dei

(Cub Scouts, Bear/Webelo)

Pack 4, St. Clare of Assisi Parish, Swedesboro: Lucas Santos

Pack 59, Catholic Community of the Holy Spirit, Mullica Hill: Sean Anderson

Pack 62, Holy Angels Parish, Woodbury: Thomas Angelucci

Pack 94, St. Joseph Parish, Somers Point: Phillip Yacovelli

Pack 116, St. Peter Parish, Merchantville: Seamus Blessinger

Pack 126, Our Lady of Hope Parish, Blackwood: Vincent Aloi, Christopher Craven, Greggory Gladis

Pack 159, Christ the Redeemer, Atco: Josh Buffington

Pack 161, Our Lady of Peace Parish, Williamstown: Joshua Batholomew, Matthew Bock, Zachery Diienno, Benjamin Doonis, John Hill, Samual Miles, Luca Mosco, Colin Norquist, Bryan Reagan, Matthew Simcox, Michael Wagner

Pack 163, St. Joseph the Worker Parish, Haddon Township: Matthew Ferrante

Pack 166, Holy Eucharist Parish, Cherry Hill: Matthew Fox, Stephen Welsh

Pack 177, Our Lady of Hope Parish, Blackwood: Michael Little, Kevin Reilly (Holy Child Parish, Runnemede)

Pack 213, St. Clare of Assisi Parish, Swedesboro: Nikolaos Kalfas

Pack 289, Mary, Mother of Mercy Parish, Glassboro: Sean Roberto

Pack 292, St. Michael the Archangel Parish, Franklinville: Christian Bracht

Ad Altare Dei

(Boy Scouts)

Troop 9, Holy Angels Parish, Woodbury: Michael Baum, Ethan Simila

Troop 13, St. Clare of Assisi Parish, Swedesboro: Kevin Beatty, Alex Glackin, Anastasios Kalfas, Ramon Kaushik, Ben Manning, Jacob Manning, Justin McCartney, Nick Piro

Troop 26, Catholic Community of the Holy Spirit, Mullica Hill: Brian Bosch, Sean Bosch, Justin Dy, Jimmy Rokicki, Justin Srsic, Matthew Traina

Troop 70, Catholic Community of Christ Our Light, Cherry Hill: Peter Lewis, William Lewis

Troop 89, Our Lady of Hope Parish, Blackwood: Nicholas Panichelli

Troop 170, St. Mary Parish, Cherry Hill: Andrew Hudson

Troop 234, Our Lady of Peace Parish, Williamstown: Nathaniel Diienno, Brandon Palazzo, Christopher Palazzo, Jonathan Tell, Mark Tell, Matthew Tursi (Sts. Peter and Paul Parish, Turnersville)

Pope Pius XII

(Boy Scouts/Venture Scouts)

Troop 26, Catholic Community of the Holy Spirit, Mullica Hill: Thomas Traina, Jr.

Troop 54, Our Lady of Guadalupe Parish, Lindenwold: Kevin Johnson, Thomas J. Scott, Brandon Ward (St. Joseph the Worker, Haddon Heights)

Troop 70, Catholic Community of Christ Our Light, Cherry Hill: Peter Lewis

Troop 170, St. Mary Parish, Cherry Hill: Michael Borinski, Thomas Hudson

Troop 634, Our Lady of Perpetual Help Parish, Galloway: Thomas Bailey, Shane Bell

Girl Scout Division

Family of God

(Brownie Girl Scouts and Youth Grades 2 and 3)

Troop 30671, St. Andrew the Apostle Parish, Gibbsboro: Catherine Fernandes

Troop 63232, Holy Angels Parish, Woodbury: Mary Angelucci

I Live My Faith

(Junior Girl Scouts and Youth Grades 4-6)

Troop 30781, Our Lady of Hope Parish, Blackwood: Marlena Panichelli

Mary, the First Disciple

(Cadette Girl Scouts and Youth Grades 7-10)

Troop 62745, Saints Peter and Paul Parish, Turnersville: Sarah Laun, Ai Hue Nguyen (non-Catholic), Morgan Riccobene (Church of the Holy Family, Sewell), Taylor Searles, Maryellen Van Atter

Troop 64247, Church of the Holy Family, Sewell: Jennifer Wenzel

Troop 30430, Mater Ecclesiae Mission, Berlin: Stephanie Kohler

P.R.A.Y. RELIGIOUS AWARD  RECIPIENTS

The P.R.A.Y. programs (Programs of Religious Activities with Youth) are for youth in Protestant and independent churches.

God and Me Award

Pack 161, St. Matthew Baptist Church, Williamstown: Jacob Jones

God and Family Award

Pack 163, First United Methodist Church, Haddon Heights: Evan Soncrant

God and Life Award

Troop 54, Trinity Lutheran Church, Runnemede: Matthew Horner, Darren Jankowski

The Region 3 National Catholic Committee for Girl Scouts and Camp Fire Recognition for Youth

Stephanie Kohler, Troop 30430, Mater Ecclesiae Mission, Berlin

Bishop’s Award

Christopher Kohler, Troop 159, Mater Ecclesiae Mission, Berlin: Thomas Traina, Jr., Troop 26, Catholic Community of the Holy Spirit, Mullica Hill

Pillars of Faith Award

Christopher Kohler, Troop 159, Mater Ecclesiae Mission, Berlin

Thomas Traina, Jr., Troop 26, Catholic Community of the Holy Spirit, Mullica Hill

Pope Paul VI National Catholic Quality Unit Award Winners

Pack 161, Chartered by Our Lady of Peace Parish, Williamstown

Pack 634, Chartered by Our Lady of Perpetual Help/Assumption Church, Galloway

Troop 7026, Chartered by the Knights of Columbus Council 12503, Mullica Hill

Bronze Pelican Award for Adults

Troop 54, Our Lady of Guadalupe Parish, Lindenwold: Thomas Scott